Ocet fajny jest

Ocet jabłkowy znany i ceniony był już w starożytności za swoje dobroczynne działanie na ludzkie zdrowie. Ten złocisty płyn wykazuje działanie antybakteryjne, wspomaga proces odchudzania, a ponadto jego stosowanie jest zalecane w celu obniżenia poziomy glukozy we krwi. Mówi się, że jego systematyczne spożywanie go może znacząco wpłynąć na poprawę stanu zdrowia.
Jeżeli chcesz włączyć go do diety lub stosować zewnętrznie zapoznaj się z artykułem, gdyż ocet, zwłaszcza w wysokim stężeniu może działać bardzo intensywnie.


Co to jest ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy to substancja, która powstaje w wyniku fermentacji jabłek. Dochodzi do niej za sprawą bakterii z rodzaju Acetobacter. Podczas procesu psucia się owoców dochodzi do fermentacji  w wyniku której, powstaje alkohol o niskim stężeniu, a w kontakcie z obecnymi w powietrzy bakteriami i drożdżami zamienia się w ocet.
W occie jabłkowym znajdziemy enzymy, aminokwasy, pektyny i związki polifenolowe, a także niewielkie ilości witamin i składników mineralnych takich jak: witaminy z grupy B, a także kwas foliowy i witamina C. Dobry i wartościowy ocet jabłkowy powinien zawierać tzw. matkę octową, czyli substancję składającą się z celulozy i bakterii kwasu octowego. Często można spotkać się z opinią, że tylko ocet z “matką” ma działanie prozdrowotne.

Ocet jabłkowy dla zdrowia

Ocet jabłkowy ma kwaśny smak. Sprawia to, że jest świetnym dodatkiem do wielu potraw. Dodatkowo ma wiele właściwości zdrowotnych. Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym niszczy bakterie, wirusy i grzyby. Ponadto wpływa pozytywnie na odporność organizmu, dlatego warto spożywać go w okresie narażenia na przeziębienia. Pomaga w udrożnieniu zatkanego nosa, gdyż posiada właściwość rozrzedzania wydzieliny. Dodatkowo ocet jabłkowy zapobiega namnażaniu się bakterii, dzięki czemu może być stosowany jako naturalny probiotyk. Tak więc, zwłaszcza jesienią i zimą warto włączyć go do menu lub spożywać na czczo rozmieszanego z woda i odrobina miodu.
Badania dowodzą, że ocet jabłkowy pomaga również kontrolować cukrzycę typu 2. Naukowcy udowodnili, że spożywany przed lub w trakcie posiłku, znacznie ogranicza wchłanianie węglowodanów, a więc pomaga zbić i utrzymać niski poziom cukru we krwi.

Jak z pomocą octu jabłkowego dbać o urodę?

Ocet jabłkowy z powodzeniem wykorzystać można także do pielęgnacji urody. Poniżej przytoczę kilka sprawdzonych sposobów:
Na włosy
Aby dodać blasku Twoim włosom możesz ocet jabłkowy wykorzystać do mycia włosów. Najskuteczniej zadziała w połączeniu z sodą oczyszczoną. Wystarczy wymieszać 3 łyżeczki sody z odrobiną wody, umyć włosy i wypłukać je w ciepłej wodzie. Następnie na włosy aplikujemy roztwór z octu jabłkowego i wody w proporcji 1:4. Dla pozbycia się octowego zapachu można do mikstury dodać kilka kropli ulubionego olejku zapachowego. Po tym zabiegu włosy będą lśnić, ponieważ ich łuski zostaną domknięte.

Na twarz
Ocet jabłkowy wymieszany z zieloną glinką jest idealną maseczką dla cery problematycznej. Nalezy wymieszać oba te składniki i rozprowadzić na twarzy. Zmyć letnią wodą po upływie 15 minut. Kosmetyk ten ma działanie dezynfekujące i przyspieszające gojenie się drobnych ranek. Polubią go właściciele cer mieszanych i tłustych ze skłonnością do trądziku. Stosowana regularnie, przynajmniej raz w tygodniu maseczka, znacznie poprawia wygląd cery.
Na ciało
Przy kolejnej relaksacyjnej kąpieli w wannie zamiast płynu do kąpieli z drogerii, do wody dodaj szklankę octu jabłkowego z dodatkiem olejku zapachowego. Ulubiony zapach pomoże się rozluźnić i odprężyć, a ocet jabłkowy oczyści skórę z toksyn, a także wygładzi ją i nawilży.

Komentarze